Ullna Strand

På Enhagen vill vi att eleverna ska få nya utmaningar och hela tiden utvecklas som människor. Skickliga lärare är det absolut viktigaste för att ge barnen en bra undervisning i skolan. Vi har under alla år lagt ett stort arbete på att rekrytera och behålla de absolut bästa lärarna. Tack vare det möter elever på Täby Friskola lärare som verkligen brinner för sina ämnen och som strävar efter att alla elever ska lyckas med sina studier.

Ansök till oss

Här ställer du ditt barn i kö för en plats på Enhagen.

Ullna Strands 3D-visning

Nu har du möjlighet att själv gå runt i våra fina lokaler på Enhagen.  

Varför välja Täby Friskola?

På Täby Friskola erbjuder vi en trygg plats för våra elever att växa och utvecklas. Barn som börjar hos oss har fantastiska år framför sig där de får den bästa möjliga förberedelsen för vidare studier i livet.

Kreativitet

Vi vet att kreativitet gynnar lärandet och bidrar till en stärkt självkänsla. Att vara kreativ handlar om att pröva nya saker, tänka i nya banor och vilja förändra. Det innebär också att hitta andra sätt att lära sig på. På Täby Friskola vill vi utveckla våra elever till att bli modiga, att våga tänka nytt och ge dem redskap att uttrycka sig. Kreativa lärprocesser är därför en viktig del hos oss.

Lusten att lära

Nyfikenhet och lust är en förutsättning för elevers kunskapsinhämtning. Med kompetent och erfaren personal kan vi skapa unika förutsättningar för detta. Här finns också en röd tråd för eleverna från förskoleklass till årskurs 9. Bland annat är svenska och matematik i fokus genom alla åren då de är nycklar till all annan kunskap.

Trygghet & samarbete

Att eleverna känner trygghet i skolans miljöer är en grundpelare för deras utveckling och kunskapsin-hämtning. På våra enheter känner all personal alla barn och har god insyn i elevens situation. Genom faddergrupper och teambuilding-aktiviteter redan från förskoleklass låter vi eleverna tränas i sociala samspel och samarbete.

Följ oss på sociala medier

Facebook

Täby Friskola

Instagram

@tabyfriskola.enhagen

Lärarna på Ullna Strand

Sed cursus ante dapibus diam sed nisi nulla quis

Namn Namnsson

Enhetschef & Lärare i Ämne

Nulla quis sem at nibh elementum imperdiet. Duis sagittis ipsum. Praesent mauris fusce nec.

Namn Namnsson

Förstelärare i Ämne

Nulla quis sem at nibh elementum imperdiet. Duis sagittis ipsum. Praesent mauris fusce nec.

Namn Namnsson

Förstelärare i Ämne

Nulla quis sem at nibh elementum imperdiet. Duis sagittis ipsum. Praesent mauris fusce nec.

Namn Namnsson

Förstelärare i Ämne

Nulla quis sem at nibh elementum imperdiet. Duis sagittis ipsum. Praesent mauris fusce nec.

Fokus på matematik och svenska

" Den bästa grunden vi kan ge eleverna för fortsatta studier på gymnasiet, högskola och universitet."

Matematik och svenska är viktigast för fortsatta studier. De är nycklar för all annan kunskapsinhämtning. Med vårt fokus på matematik och svenska ger vi eleverna den bästa grunden vi kan ge eleverna för fortsatta studier på gymnasiet, högskola och universitet.

Hos oss får eleven redan vid tidig ålder prova på avancerade uppgifter i matematik och de får från starten en positiv inställning till ämnet. Som enda grundskola i Täby erbjuder vi en spetsutbildning i matematik på högstadiet.

I ämnet svenska får eleverna möjligheter att lägga grunden till de språkliga förmågorna genom en stor variation teman och arbetsuppgifter. Vi prioriterar läsning och litteratur, där gemensamma diskussioner om texter ger erfarenhet i att reflektera, att bygga upp ett rikt ordförråd och kunna uttrycka sig väl både muntligt och skriftligt.

Så här klättrar ditt barn i Täby Friskola från Gribbylund till vårt högstadium Enhagen

Eleverna om att gå på Gribbylund

Aenean lectus elit, fermentum non convallis sagittis
" Morbi in ipsum sit amet pede facilisis laoreet. Donec lacus nunc, viverra nec, blandit vel, egestas et, augue. Vestibulum tincidunt malesuada tellus. Ut ult ultrices enim curabitur sit amet mauris. "
Namn Namnsson
Årskurs 2
" Morbi in ipsum sit amet pede facilisis laoreet. Donec lacus nunc, viverra nec, blandit vel, egestas et, augue. Vestibulum tincidunt malesuada tellus. Ut ult ultrices enim curabitur sit amet mauris. "
Namn Namnsson
Årskurs 4
" Morbi in ipsum sit amet pede facilisis laoreet. Donec lacus nunc, viverra nec, blandit vel, egestas et, augue. Vestibulum tincidunt malesuada tellus. Ut ult ultrices enim curabitur sit amet mauris. "
Namn Namnsson
Årskurs 5

Enhagens Nyheter

Pythagoras Quest

Täby Friskola tävlade i  Pythagoras Quest, under v. 43. Täby Friskolas lag gjorde väldigt bra ifrån sig och är bland de tio bästa i hela Stockholm. Täby Friskola har därför gått vidare i tävlingen och kommer att tävla i distriktsfinalen den 1 feb 2021.

Novelltävling i svenska

Många av våra elever på högstadiet har nått långt i att utveckla texter med djup och kvalitet.
Det vill vi verkligen lyfta fram i ljuset genom att arrangera en novelltävling i åk.8. Novellens speciella form är något vi alltid går igenom och arbetar med på djupet under åttans årskurs. Tävlingen ägde rum den 4/11 och de allra bästa novellförfattarna kommer att lyftas fram och belönas med fina priser.

Den vinnande novellen kommer dessutom att publiceras här på hemsidan.


Semifinal Sigma8

I februari fick vi veta att Täby Friskola gått vidare till semifinal i den nordiska tävlingen, Sigma8, och är där med en av de sex bästa skolorna i Sverige. Semifinalen hölls i torsdags där eleverna genomförde en fördjupningsuppgift som är samma i alla de fem nordiska länderna. Fördjupningsuppgiften har bedömts av en jury och räknas som 50 procent av semifinalen och Täby Friskola fick näst bäst resultat. Den andra halvan av semifinalen består av uppgifter som skall lösas på tid. De tre bästa lagen i semifinal kommer att gå vidare till final.

Kontakta oss

Enhagsslingan 23-25
187 40 Täby
Telefon: 08-792 10 20
Skoladministratör: Jil Lundemo